Harddisk Bad Sector – Hardisk bozuk sektör

  • Home
  • Blog
  • Harddisk Bad Sector – Hardisk bozuk sektör

Sabit diskte bir veya daha fazla bozuk sektör (Bad sector) oluştuğunda disk bozulur. Bu olduğunda, bu bozuk sektörlerdeki (Bad sector) veriler kaybolabilir ancak diskin geri kalanındaki veriler etkilenmez ve disk hala tamamen kullanılabilir durumda olmaktadır. Bilgisayarınızdaki sabit diskteki bozuk sektörleri nasıl onaracağınızı anlatmaya calışacağım.

Wikipedia’ya ve profesyonel BT sitelerine göre bozuk sektör (Bad sector), sabit diskte kalıcı olarak yönetilen bir depolama birimine meydan okumakta. Sektör hasar gördüğünde o bölümde kayıtlı olan tüm bilgiler kaybolmaktadır. Genellikle Windows 11/10/8/7 gibi bir işletim sistemi, bozuk sektörü bulup işaretledikten sonra atlar.

Temel olarak iki tür kötü sektör vardır: Kesin kötü sektör (fiziksel kötü sektör olarak da bilinir) ve yumuşak kötü sektör (Mantıksal kötü sektör olarak da bilinir).

Sert kötü sektör esas olarak üretim hatası, fiziksel kırılma vb. gibi fiziksel hasarlardan kaynaklanır. Yumuşak kötü sektör ise genellikle hatalı işlemler gibi yazılım sorunlarıyla ilgilidir. Örnek olarak Sabit sürücüler, dosya sistemi hataları vb.

Kötü sektörlerin farklı nedenleri nedeniyle, bozuk sektörleri onarma yolları da çeşitlidir. Windows 11/10/8/7’de sabit sürücünüzdeki bozuk sektörleri onarmak için en iyi çözümleri bulabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi, işletim sistemi bozuk sektörleri tespit ettiğinde, ister mantıksal ister fiziksel bozuk sektör olsun, bunları kullanılamaz olarak işaretler. Sonuç olarak veri kaybı ve disk kapasitesi kaybı kaçınılmazdır. O halde sabit diskteki bozuk kesimler nasıl düzeltilir ve kaldırılır?

Sabit diskinizde bozuk sektör (Bad sector) varsa, sorunu düzeltmek ve bozuk sektörleri onarma işlemi için aşağıdaki adımları yapmalısınız.

CHKDSK Komutunu Çalıştırın ve Sabit Sürücüyü Formatlayın

Sürücünüzde yalnızca birkaç bozuk sektör varsa CHKDSK komutunu çalıştırabilir ve bu bozuk sektörleri onarmak için sürücüyü biçimlendirebilirsiniz:

Yazılımla ilgili bozuk sektörleri düzeltmek için CHKDSK komutunu çalıştırın.

  1. Windows tuşuna basın ve cmd yazın.
  2. “Komut İstemi”ne sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır”ı seçin.
  3. chkdsk E: /f /r /x yazın ve Enter’a basın. (E’yi sabit sürücünüzün sürücü harfiyle değiştirin.)

 

 

Sabit sürücüyü tekrar kullanılabilir şekilde biçimlendirin

  1. Windows Dosya Gezgini’ni açın, sabit sürücünüzü bulun ve sağ tıklayın.

 

  1. “Biçimlendir”i seçin, dosya sistemini NTFS olarak sıfırlayın, “Hızlı Biçimlendir”i işaretleyin ve “Başlat”a tıklayın.

Bundan sonra verilerinizi sabit sürücünüze kaydedebilir ve tekrar kullanabilirsiniz.

 

Çoğunlukla, sabit diskinizde bozuk sektörler bulunduğunda, bozuk sektörleri ((Bad sectors) normal çözümler kullanarak onaramazsınız. Mümkün olan tek yol, sürücüyü düşük düzeyde formatlamak, sabit sürücü bloklarını, kümelerini ve sektörlerini sıfırlamaktır.

Düşük seviyeli formata fiziksel format da denir. Modern sabit sürücüler, sürücünün ömrü boyunca fabrikada düşük düzeyde biçimlendirilir. Bir PC, modern bir IDE/ATA veya SCSI sabit diskinde LLF gerçekleştiremez ve bunu yapmak, sabit diske zarar verir. Yani bozuk sektörleri (bad sektörü) onaramazsınız.

  1. Sabit sürücünüzü üreticiye veya Profesyonel onarım (Trust veri kurtarma) merkezine gönderin ve düşük düzeyli formata göre özelleştirin.
  2. Sabit diskin daha fazla bozuk sektörle daha da kötüleşmesini önlemek için, bozuk sektörlerin bulunduğu diski iyi bir sabit sürücüye kopyalamayı seçin.

Comments are closed