RAID 5 Veri Kurtarma

RAID 5 ARRAY’de hangi belirtiler var?

RAID 5’i yönetiyorsunuz ve artık ona erişemiyor musunuz ve veri kurtarmaya mı ihtiyacınız var? İki disk arızalandıysa, Sunucunuzu kapatıp bizim ile iletişime geçiniz.

Trust veri kurtarmadaki uzmanlarımız, arızalı disk ve çok diskli storage aygıtlarını teşhis etme konusundaki özel yöntemleri nedeniyle RAID 5 veri kurtarma konusunda uzmandırlar. Buna, diskin çöktüğü veya disklerin çalışmadığı bozulmuş Array’ler de dahildir.

Hızlı geri dönüşe, şeffaf müşteri hizmetlerine ve RAID 5 dizinizi kurtarmak için en iyi şansa ihtiyacınız varsa. Teklif formunu doldurun ve sizi aramamız için en uygun zamanın ne zaman olduğunu bize bildirin!

RAID 5 diziniz konusunda neden Trust veri kurtarma’ya güvenmelisiniz?

RAID 5 sorunundan verileri kurtarmanız gerektiğinde, kesinti sürenizi en aza indirmeyi, paradan tasarruf etmenizi ve dosyalarınızı geri almayı garanti ediyoruz!

RAID 5 veri kurtarma konusunda kanıtlanmış bir geçmişi olan bir şirketin deneyiminden yararlanın.

NAS cihazları, HP ve DELL gibi işletme sınıfı sunucular ve diğer birçok RAID 5 sistemi dahil olmak üzere Array disk oluşumundaki storage cihazları konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahibiz

Trust veri kurtarma uzmanları, verilerinizi kurtarmak için herhangi bir işlem yapmadan önce sisteminizi derhal kapatmanızı önerir.

Sistem arızanızın nedenini bilmeden, onu kurtarmak için atacağınız her adım, ciddi sürücü arızasına ve kalıcı veri kaybına maruz kalma riskinizi artıracaktır. İnternetteki RAID 5 kurtarma senaryolarında ki üzücü hataları yapmayın.

RAID 5 kurtarmaya ihtiyaç duyduğunuzda şu 7 noktayı göz önünde bulundurun:

1. Verileri sonsuza kadar kaybetmeyi göze alabilir misiniz?

Öncelikle bu soruyu yanıtlamak, size yardımcı olması için profesyonel bir kurtarma şirketiyle çalışmanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır. RAID 5 kurtarma fiyatları şirketten şirkete büyük ölçüde değişir ve genellikle RAID’inizin boyutuna, sürücülerin kapasitesine, kaç sürücüye ve arızaya neyin sebep olduğuna bağlıdır.

Trust Veri Kurtarma, RAID 5 arızaları için en kapsamlı ve uygun fiyatlı çözümlere yanızdadır.

 1. Dizinizdeki kaç sürücü arızalı?

Arızalı bir veya daha fazla disk varsa size kesinlikle yardımcı olabiliriz. 1 disk hatası, yeniden oluşturma sırasında kolaylıkla 2 disk hatasına dönüşebilir.

RAID 5 dizisinde birden fazla sürücünün devre dışı kalması, başarılı kurtarma şansını en yüksek seviyede tutmak için doğru ekipman ve deneyimi gerektirmektedir.

3. Dizinizdeki sürücülerin sırasını biliyor musunuz?

Sürücüleri çıkarırken en iyi uygulama onları etiketlemektir; ancak doğru tanımlama olmasa bile Trust veri kurtarma uzmanlarımız verilerinizi sizin için kurtarabilir. Ek olarak, arızalanan tüm orijinal sürücülerin saklanması ve bunların açıkça işaretlenmesi önemlidir.

4. Başarısızlığa ne sebep oldu: fiziksel/mekanik mi yoksa başka bir sorun mu?

Emin değilseniz diziye daha fazla zarar vermemek için bir profesyonele danışmanız gerekir. Bozuk sektörlerle ilgili fiziksel hasar, sürücüden gelen sesler, güç olmaması, arıza veya kafa çarpması, dizinizi kurtarmaya çalışmadan önce verilerin mevcut durumunu korumak için diskin/disklerin değerlendirilmesini gerektirir.

5. Trust veri kurtarma, RAID 5 kurtarma için doğru donanıma ve deneyime sahiptir.

Yaşamış olduğunuz senaryonun durumuna ve unsurlarına bağlı olarak, RAID 5 arızasından kurtulmak, özel profesyonel kurtarma ekipmanı ve yazılımı gerektirebilir. Bunları kullanma deneyimine sahip olmak, başarısız bir RAID 5’ten verileri güvenli bir şekilde kurtarmanın başarısı için çok önemlidir.

6. Arraydeki her sürücünün bit düzeyinde bir kopyasını oluşturuyoruz.

Verilerinizin durumunu korumak için Trust Veri Kurtarma uzmanları, orijinal sürücülerle değil, her zaman sürücünüzün bit düzeyindeki bir kopyasıyla (Clone) çalışmaktayız.

Çoğu durumda sürücünüzün gerçek ve kesin bir bit düzeyinde kopyasını almak için bir donanım coklayıcı gerekir. Plakalarda potansiyel sorunlu alanlar olduğunda yazılım görüntüleyiciler asla güvenilir değildir. Kötü sektörleri atlayıp donup size “başarılı” bir bozuk kopya veririrler.

7. Diziyi yeniden oluşturmak için uygun konfigürasyon parametrelerini bulacağız .

Arızalı diziyi yeniden oluşturmaya başlamak için gereken sırayla blok boyutu, eşlik şeridi boyutu, uzaklık ve eşlik bilgileri. Uzmanlarımız Array’i yeniden inşa ederek gerekli bilgileri kurtarabilir ve Array’de ki verileri kurtarabilir. Bu olmadan verileriniz kaybolur.

RAID 5’te karşılaşabileceğiniz genel sorunlar:

 • Linux ve Açık Kaynak
 • SCSI Sürücüleri
 • Bir veya daha fazla diskteki bozuk (bad) sektörler
 • Raid kart arızalanması
 • Bölüm (partition) tablosu bozulması
 • Virüs enfeksiyonu
 • Array bozulması
 • Dell, HP Sunucuları
 • NAS Cihazları
 • Yeniden biçimlendirme veya yeniden bölümleme
 • Sabit disk çökmesi
 • Güç dalgalanması
 • DIY (kendin yap) girişimleri
 • Kullanıcı hatası

RAID 5 yapılandırması güvenli kabul edilse de başarısız olduklarında kurtarılması en zor RAID türlerinden biri olabilir. Veri kurtarma yazılımı kullanmaya çalışmak yerine, her zaman en güvenli hareket tarzı, verilerinizin yeniden oluşturulması ve kurtarılması işlemlerini deneyimli bir uzmanın yapmasına izin vermek gerekir.

RAID 5, bir sürücü arızalandığında kurtarma yeteneğine sahiptir (eşlik bilgisi, arızalı sürücüdeki verilerin yeniden oluşturulmasına yardımcı olabilir), asla onu kendiniz kurtarmaya çalışmayınız, verilerinizi kalıcı olarak yok etmeyi istemezsiniz. Ayrıca RAID’in bir yedekleme çözümü olduğunu da unutmayın.

RAID 5 kurtarmaya ihtiyacınız varsa ne yapmalısınız?

Bu adımları takip etmek başarılı iyileşme şansını artırabilir:

 • Olağandışı sesler duyduğunuz anda sisteminizi kapatın. Daha fazla işlem yaparak, verilerinize daha da büyük zarar vermeyin.
 • Arıza nedenini ve disklerin durumunu dikkatlice değerlendirin
 • Disklerin olağan dışı davranışlarını not ediniz.
 • Dizinizden herhangi bir sürücüyü çıkarmadan önce, bunları Arraydeki tamamen aynı sırayla dikkatlice etiketleyin.

Trust Veri Kurtarma RAID kurtarmada nasıl çalışır?

Bir vaka elimize ulaştığında sürücülerdeki hasarın boyutunu belirlemek için bir değerlendirme yapılır.

Bu aşamada verilerinizi RAID’inizden kurtarmak için gereken süreyi ve kurtarmanın toplam maliyetini tahmin edebiliriz.

Neden Trust Veri Kurtarma’yı seçmelisiniz?

 • Probleminizin hızlı bir şekilde çözüleceği güvenli ortam
 • İşletmenizin mümkün olan en kısa sürede tekrar ayağa kalkabilmesi için RAID vakalarına öncelik verilir.
 • Hasarlı raid kart, birden fazla disk arızalarına, sabit disk ürün firmware yazılımı hasarına veya dosya bozulmasına kadar RAID 5 arraylerini etkileyen çok çeşitli sorunları kurtarıyoruz.
 • Uzmanlarımız RAID kurtarma konusunda son derece deneyimlidir
 • Başarı oranımız ve hızlı geri dönüşümüz.
 • Birçok memnun müşteri.

Başka türde bir RAID Yapılandırma Sorununuz mu var?

RAID dizisi veri kurtarmanın tüm yapılandırmalarında oldukça bilgisahibiyiz. RAID 0, RAID 1, RAID 6 ve RAID 10 dizileri çözdüğümüz en yaygın durumlar arasındadır.

RAID 5 Array nedir?

Yıllar geçtikçe, Trust Veri Kurtarma mühendisleri her tür RAID yapılandırmasından veri kurtarma konusunda güvenilirliklerini kanıtlamış ve her birinde engin deneyim kazanmışlardır. Buna RAID 5 veri kurtarma da dahildir.

Artıklık düzeyini artırmak veya ağ sistemlerinin hızını artırmak için sistemlerini RAID teknolojisine dayalı olarak kuran dünya çapında giderek daha fazla şirket var.

Her RAID yapılandırması sunduğu faydalar açısından farklı olsa da. RAID 5 array, üç veya daha fazla sabit sürücüyü birleştirir ve bu özel yapılandırma, veri kaybı olasılığını en aza indirir. Blok düzeyinde şeritleme kullanır ve verileri eşlik verileriyle birlikte tüm disklere dağıtır.

Kullanıcıların çoğunluğu, RAID yapılandırmalarının başarısız olma ihtimalinin daha düşük olduğuna inanmaktadır, ancak tüm RAID sistemi türlerinde arıza yaşanması o kadar da nadir değildir. Bu yanılgı, kullanıcıların nadiren yedekleme yapmasına bağlanmaktadır. RAID 5 kurtarma için ücretsiz RAID yazılımını veya başka herhangi bir yeniden yapılandırma aracı kullanmak, verilerinizi kalıcı olarak kaybetme riskini artırrmaktadır.

 

RAID 5 işletme sunucuları ve işletme NAS cihazları için en yaygın olan RAID konfigürasyonundan biridir. Bu RAID seviyesi RAID 1’den yani yansıtmadan daha iyi bir performans sağlamaktadır. RAID 5 ile veri, üç veya daha fazla diske bölüştürülmektedir. Eğer bir disk hata verirse veya arıza vermeye başlarsa veri bu dağıtılmış veri ve eşlik bloğundan otomatik ve sorunsuz bir şekilde tekrar oluşturulur. Temel olarak sistem, siz bozulan sürücüyü değiştirene kadar, 2 diskle bile olsa çalışmaya devam eder.

RAID 5’in başka bir yararı da birçok NAS ve sunucu disklerin çalıştırılırken değiştirilmesine izin vermesine olanak tanır. Yani arraydeki bir disk bozulduğunda, sunucu veya NAS’a erişen kullanıcıların erişimini bozmadan; sunucu veya NAS’ı kapatmadan yeni bir diski ile bozulanı değiştirebilmektesiniz. Bu hata toleransı için harika bir çözüm olmaktadır. Çünkü disk arızalandığında veri bozulan diskler değiştirilirken yeni disklerde yeniden oluşturulur.

RAID 5’in kötü tarafı ise sunucuların birçok yazma operasyonu gerçekleştirdiği performans darbesidir. Örneğin, birçok çalışanın çalışma gününde erişim sağladığı veri tabanının olduğu bir sunucudaki RAID 5’te fark edilebilen bir gecikme olabilmektedir.

 

Trust Veri Kurtarma hizmeti 7/24 hizmetinizde! İşletmenize en güvenli ve en hızlı çözümü sunmak için buradayız! Sorularınız varsa lütfen iletişime geçiniz.

 

Comments are closed