Ransomware (Fidye virüsü)

Ransomware(Fidye Virüsü), bir kurbanın dosyalarını şifreleyen ve şifre anahtarı karşılığında para talep edilen bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Bu bireyler ve firmalar için ciddi bir sorun oluştura bilir, çünkü kritik  öneme sahip verileriniz erişimini engelleyebilir.

Ransomware(Fidye Virüsü) nasıl yayılır?

Ransomware (Fidye Virüsü) genellikle kimlik avı e-postaları, kötü amaçlı ekler istismar kitleri yoluyla veya firewall (Güvenlik duvarı)  zafiyetleri aracılığı yayılır. Bir kurbanın bilgisayarına , firmalarınız sunucularına yüklendikten sonra, bulabileceği tüm dosyaları şifreler. Bu, kişisel belgeler, resimler, videolar, iş dosyaları, sanal manikalarınızı, yedekleme ünitelerinizi içere bilir. Fidye yazılımı daha sonra fidye anahtarı karşılığında bir fidye ödemesi talep eden bir mesaj görüntüler. Fidye ödemesi genellikle Bitcoin veya başka bir kripto para birimi olarak talep edilmektedir.

Ransomware’den (Fidye Virüsü) nasıl korunulur?

Ransomware’den  (Fidye Virüsü) korunmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

  • Güvenlik bilincinimizi artırmak. Bilinmeyen göndericilerden gelen e-mail eklerini açmayın ve e-postalardan veya web sitelerinde bulunan bağlantılara dikkatlice tıklayın. Şüphelendiniz web sitesi veya e-postalardaki linkleri tıklayıp ekleri bilgisayarınıza indirmeyin.
  • Yazılımınızı güncel tutmak. Bu, işletim sisteminizi, web tarayıcınızı ve diğer yazılımlarınızın tamamını kapsar . Yazılım güncellemeleri, güvenlik açıklarını kapatmaya yardımcı olur ve bu da bilgisayarınızı fidye yazılımı (Ransomware) saldırılarına karşı daha güvenli hale getirir.
  • Güçlü parolalar kullanmak. Parolalarınız basıl olmamalı ayrıca uzunda olmalıdır. 8 veya 12 karakterden aşağı da olmalı ve büyük/küçük harfleri, sayıları ve özel karakterleri içermelidir. Örneğin (* – + # $ % @ <]  ) Farklı hesaplar için farklı parolalar kullanmaya özen gösterilmelidir..
  • Yedeklemeleri  düzenli yapmak. Verileriniz fidye yazılımı (Ransomware ) tarafından şifrelenirse, yedeklerinizden geri yükleyebilirsiniz. Fakat bu yedekleriniz canlı olarak internete bağlı veya lokal bilgisayarınızdan anlık olarak ulaşılamayacak bir yerde offline konumda olmalarına özen gösterilmelidir. Eğer ki yedeklerinizde şifreli konumdaysa Trust veri kurturma olarak sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız
  • Lisansız yazılım kullanmamak. Bilgisayarımızda crack’li yazılımlar kullandığımız taktirde güvenlik zafiyetine yol açmış oluruz.

Ransomware (Fidye Virüsü) ile enfekte olursanız ne yapmalısınız?

Ransomware (Fidye Virüsü) ile dosyalarınız şifrelenir ise yapmanız gereken birkaç şey vardır:

  • Fidyeyi ödemeyin. Fidye ödemek, saldırganların faaliyetlerine devam etmelerini teşvik edecektir. Ödemiş olduğunuz fidyeye karşılık şifre anahtarını alacağınız garantisi bulunmamaktadır. Ödeyeceğiniz fidyeye karşılık daha fazlasını talep edip şifre anahtarını tarafınıza teslim edilmeye bilir.
  • Bilgisayarınızı internetten ayırın. Bu, fidye yazılımının ağdaki diğer cihazlara yayılmasını önleyecektir.(Hiç bir işlem yapmadan Trust veri kurtarma firmamızdan destek alabilirsiniz.)
  • Saldırıyı yetkililere bildirin. Bu, kolluk kuvvetlerinin (siber suçlar bölümü )saldırganları takip etmesine yardımcı olacaktır.

Ransomware (Fidye Virüsü)ciddi bir sorun olabilir, ancak kendinizi ve datalarınızı korumak için yapabileceğiniz şeyler var. Yukarıdaki ipuçlarını takip ederek fidye yazılımına (Ransomware) bulaşma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. 

Trust veri kurtarma olarak Ransomware (Fidye Virüsü) saldırısına uğradıysanız yanınızdayız. Hiç bir işlem yapmadan bizimle iletişime geçiniz. Böylelikle verilerinizi hızlı ve çabuk şekilde geri getirir Hacker’a ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

Comments are closed